Jesteśmy otwarci od 8:00 do 17:00, zadzwoń do nas: +48 500 111 543, +48 502 333 345 lub napisz: sklep@kampertarg.pl

Bezpieczna podróż kamperem

2022-08-23
Bezpieczna podróż kamperem

Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa kwestia udanego wypoczynku. Szczególnie ważne jest ono podczas podróży kamperem, gdzie zapewnienie spokojnej wyprawy zależy przede wszystkim od nas i odpowiedniego przygotowania pojazdu. Warto zatem poznać kilka sposobów i urządzeń, które zapewnią spokój, a w razie niebezpieczeństwa, uchronią przed przykrymi konsekwencjami. Każdy chce przecież wrócić z urlopu z głową pełną pięknych wspomnień, a nie dodatkowych kłopotów.

Kamperem na trasie, czyli jak zabezpieczyć przewożone przedmioty

Kamper przez wiele osób nazywany jest domem wypoczynkowym na czterech kółkach. Wiąże się to z przewożeniem nie tylko odzieży i gadżetów wakacyjnych, ale również produktów spożywczych, napojów, kosmetyków, pieniędzy i przedmiotów, które łatwo stłuc.

W trakcie jazdy wymienione przedmioty ulegają wstrząsom, przechyłom i momentom bezwładności, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć, używając między innymi organizerów jedno lub kilkukomorowych. Pozwolą one nie tylko utrzymać odpowiedni porządek, ale również uchronić rzeczy przed upadkiem. Jeden z wielu pojemników do organizacji przedmiotów. Ułatwia on przewożenie drobnych akcesoriów i przedmiotów.

W ochronie przedmiotów warto zwrócić także uwagę na zamontowane fabrycznie w kamperze blokady drzwiczek, lodówek i zamykanych półek. Dokładne ich domykanie lub zatrzaskiwanie, doskonale sprawdzi się podczas gwałtowniejszego hamowania i zapobiegnie wypadnięciu rzeczy na podłogę.

Przydatne będzie również użycie pojemników wykonanych z pianki, które pozwalają stabilnie i w odpowiednim ułożeniu przewozić szklanki i kubki. Ten pojemnik ma specjalne wyżłobienia, w które można włożyć uchwyty szklanek, zwiększając poziom ich zabezpieczenia przed stłuczeniem.

Wybierając się w podróż kamperem, zabezpiecz siebie i pojazd

Niewiele osób ma świadomość, że jadąc na urlop kamperem, konieczne jest przewożenie dzieci w fotelikach, dokładnie takich, jakie montowane są w samochodzie. Za brak odpowiedniego siedziska grozi mandat, ale również różne, czasami bardzo przykre konsekwencje zdrowotne. By zwiększyć poziom bezpieczeństwa, należy również zdecydować się na wybranie trasy, której odcinki nie będą wąskie, mocno zabudowane i wyboiste.

Podczas podróży może wydarzyć się dosłownie wszystko i nie każde wydarzenia drogowe czy „parkingowe” są zależne od umiejętności i doświadczenia kierowcy kampera. Na wszelkiego rodzaju drobne zarysowania i działanie szkodliwych czynników zewnętrznych nieoceniona jest folia ochronna, której specjalny montaż, polegający na zgrzewaniu, zapewnia wysoki poziom zabezpieczenia karoserii i maski. Dodatkowo folia może mieć niebanalny design, który wyróżni się wśród innych pojazdów i przykuje oko niejednego miłośnika caravaningu.

Kolejną kwestią zapewniającą bezpieczeństwo, jest zachowanie odpowiedniej prędkości kampera na trasie. W przeciwieństwie do samochodu, na autostradzie może on rozwinąć prędkość nie większą niż 80 km/h, w obszarze zabudowanym 50 km/h, a na pozostałych drogach maksimum 70 km/h. Wybierając się w podróż zagraniczną, warto także zapoznać się z obowiązującym prawem drogowym w danym państwie, ponieważ te wartości są zmienne. Nie należy zapominać, że górne granice szybkości pojazdu umiejscowione na znakach drogowych to jedno, a świadomość kierowania pojazdem takim, jak kamper to zupełnie inna historia. Na względzie powinno się mieć zatem masę pojazdu, a także ilość przedmiotów w nim przewożonych. W trakcie gwałtownego hamowania lub wypadku przy dużej prędkości może dojść do przewrócenia i zdemolowania wnętrza kampera. By dodatkowo zabezpieczyć rzeczy, warto zdecydować się zatem na specjalne uchwyty montażowe, dzięki którym bez problemu można stabilnie zawiesić lub przyczepić przewożone sprzęty.

W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo docierając kamperem do miejsca wypoczynku?

Jednym z wielu zagrożeń w punkcie dłuższego postoju kampera, jest ryzyko włamania i grabieży przewożonych przedmiotów. Na tę potrzebę odpowiadają producenci wprowadzający na rynek specjalne systemy alarmowe przeznaczone dla przyczep kempingowych i miłośników bezpiecznego caravaningu.

W naszym sklepie dostępny jest między innymi bezprzewodowy system alarmowy Thitronik WiPRO III, który inteligentnie za pomocą bezprzewodowych kontaktów magnesowych alarmuje właścicieli o próbie włamania. Jest niezwykle czuły i sprawdził się już u nie jednego podróżnika. Możliwe jest także zamontowanie pętli antykradzieżowych i czujników magnetycznych, które skutecznie odstraszą złodziei i utrudnią im wejście do środka kampera.

Choć trudno w to uwierzyć, przestępcy, którzy mają na celu obrabowanie kampera, uciekają się do niezwykle podstępnych środków i niekiedy decydują się rozpylić w jego wnętrzu gaz usypiający lub inny środek zaburzający czujność i świadomość właścicieli kampera. By temu zapobiec, można zamontować czujnik gazów narkotycznych, który zaalarmuje, zanim lokatorzy kampera ulegną odurzeniu i padną ofiarą kradzieży.

Oprócz zagrożenia włamaniem trzeba mieć na względzie niebezpieczeństwo związane ze standardowo stosowanymi kuchniami gazowymi, do których zamontowane są butle zawierające propan. Dokładnie tak, jak w mieszkaniu istnieje ryzyko ulatniania się gazu, co stwarza niebezpieczeństwo wybuchu lub zatrucia. By tego uniknąć, należy zamontować czujnik gazu, który w porę poinformuje o zwiększonym stężeniu propanu w powietrzu. Sprawdzony i certyfikowany czujnik. Nie zapomnijcie również o zamontowaniu w swoim kamperze detektora czadu, który wyczuwając zwiększające się stężenie CO, wyda głośny i charakterystyczny dźwięk, co w porę zapobiegnie zatruciu.

Mając na względzie powyższe wskazówki i wdrażając je w życie, można mieć niemal pewność, że podróż kamperem będzie wspaniałą i niezapomnianą przygodą, z której pozostaną tylko pozytywne wspomnienia.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 438 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Polecam
2024-04-16
PEŁEN PROFESJONALIZM W DORADZTWIE I WYBORZE . KONTAKT ZAPISANY W TELEFONIE NA PRZYSZŁOŚĆ . NATURALNIE POLECAM .
pixel