Jesteśmy otwarci od 8:00 do 17:00, zadzwoń do nas: +48 500 111 543 +48 502 333 345 lub napisz: sklep@kampertarg.pl

Jak utrzymać czystość w kamperze?

2022-11-26
Jak utrzymać czystość w kamperze?

Podróżowanie i mieszkanie w domu na kółkach może być równie komfortowe, co w tradycyjnym mieszkaniu. Trzeba jedynie wiedzieć, jak zadbać o czystość i higieniczność zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz kampera - w końcu to nadal pojazd, który powinien być reprezentatywny. O czym należy więc pamiętać i czego warto używać podczas dbania o czystość kampera?

Jak czyścić kampera z zewnątrz?

Sprzątanie kampera można zacząć od zewnątrz, myjąc go tak, jak każdy samochód. Czyszczenia wymaga zarówno białe tworzywo pokrywające pojazd, jak i jego szyby czy uszczelki, o które warto zadbać w szczególny sposób. Do mycia zewnętrznych elementów kampera można wykorzystać specjalne zestawy preparatów stworzonych z myślą o tym konkretnym przeznaczeniu. Chemia do czyszczenia plastików powinna dobrze usuwać zabrudzenia, nie odbarwiając białego tworzywa. Natomiast środek do mycia szkła akrylowego musi nadawać mu połysk i zapobiegać matowieniu. Chemia do mycia kampera sprzedawana jest także w zestawach ze specjalną pastą do czyszczenia gum i uszczelek - jej właściwości sprawiają, że elementy te stają się odporne na wysychanie i negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Higieniczna instalacja wodna

Woda w kamperze nie bierze się znikąd. W pojeździe nie ma też dostępu do wody bieżącej. Są za to dwa zbiorniki: wody czystej do kąpieli czy mycia naczyń oraz tak zwanej wody szarej, czyli na ścieki. W obu pojemnikach mamy do czynienia z wodą stojącą, dlatego warto oczyścić ich wnętrze przynajmniej 1 - 2 razy w roku, aby zadbać o higienę i usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Chemia do czyszczenia zbiorników czystej i szarej wody zdecydowanie ułatwia dbanie o właściwy stan czystości całej instalacji wodnej. Preparaty tego typu są proste w użyciu i mają zazwyczaj formę koncentratu, który rozpuszcza się w wodzie. Warto pamiętać, aby dokładnie wypłukać je po użyciu, przed napełnieniem zbiornika na wodę czystą.

Czysta i świeża toaleta

Kwestia korzystania z toalety w kamperze oraz dbania o jej higieniczną czystość przeraża wielu początkujących podróżników. Tymczasem nie jest to sprawa tak trudna i nieprzyjemna, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, trzeba przestrzegać przy tym kilku zasad. W nowoczesnych pojazdach najczęściej montowane są toalety kasetowe. Są to szczelne elementy, które nie przeciekają i nie uwalniają nieprzyjemnych zapachów. Ich opróżnianie również nie wiąże się z dużymi wyrzeczeniami. Mimo to, warto dbać, aby w toalecie zawsze znajdował się preparat, który neutralizuje zapachy i ułatwia rozpuszczanie nieczystości. Można używać w tym celu specjalnego płynu lub jeszcze wygodniejszych saszetek. Saszetki do toalety zawierają odmierzoną ilość detergentu, co pozwala na łatwiejsze dozowanie. Ich rolą jest nie tylko zapobieganie nieprzyjemnym zapachom, ale również przyspieszanie procesu rozpuszczania papieru toaletowego i działanie antybakteryjne.

Jak czyścić kampera w środku?

Jak zostało wspomniane, kamper to przede wszystkim pojazd, ale również mieszkanie. Jego wnętrze warto sprzątać więc tak samo, jak wnętrze mieszkania. Regularnego przecierania wymagają wszelkie powierzchnie płaskie, takie jak blaty kuchenne czy stoły . Do sprzątania łazienki - prysznica i umywalek - warto wykorzystać natomiast specjalny preparat w sprayu, który nie tylko czyści, ale też dezynfekuje i zapobiega nieprzyjemnym zapachom. O część sypialnianą najlepiej dbać poprzez dokładne odkurzanie materaca i tapicerek, natomiast pościel i inne tekstylia należy zmieniać tak samo, jak w domu, czyli co około tydzień lub dwa tygodnie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 566 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-01
Ekspresowa realizacja - polecam
2024-07-01
Przesyłka natychmiastowa, obsługa na ogromny plus
pixel